Промивання системи гіпохлоритом натрію та пероксидом водню: необхідність та порівняння

Що буде, якщо не промивати систему?

Відбудеться поступове блокування емітерів, аж до повної зупинки водовиливу, припинення роботи частини гону крапельної трубки, далі частини блоку. Швидкість блокування емітерів різна і залежить від ряду факторів, включаючи температуру повітря, води, добрив, джерела води і т.п. Падіння витрати на мінімальні значення до значного або критичного зниження.

Як наслідок, неможливість видати поливну норму, в'янення рослини та недоотримання необхідного врожаю, аж до повної загибелі рослини, особливо у спекотні погодні умови.

Навіщо вносять гіпохлорит натрію?

Гіпохлорит натрію служить як бактерицидний, знезаражуючий і дезінфікуючий засіб, застосовується у зрошенні з тією ж метою, як у побутовому секторі, промисловості та медицині. Має сильний окисний потенціал, з виділенням активного хлору і кисню, залежно від складу домішок у воді. Дозволяє ефективно нейтралізувати органічні утворення у системі зрошення. Може застосовуватися для реанімації систем крапельного зрошення, коли функціонування та працездатність системи є пріоритетною умовою. При регулярному внесенні сприяє зниженню розвитку біологічних забруднень у системі, аж до повного усунення.

Через виділення активного хлору в результаті хімічної реакції, може негативно впливати на культурну рослину, що призводить до пригнічення кореневої системи та опіків.

Бажано, для промивання системи використовувати гіпохлорит натрію, а не гіпохлорит кальцію, який може випадати в осад, спричиняючи додаткові проблеми при промиванні системи. Не рекомендується використовувати разом з азотними добривами через низьку ефективність спільних реакцій.

Поділяють кілька типів внесення:

  • Регулярне - засноване на постійному внесенні протягом поливного сезону в невеликих концентраціях
  • Періодичне - з підвищеними концентраціями, для більш дієвого ефекту, або зниження ризику
  • Реанімаційне - з дуже високими концентраціями, коли були пропущені всі профілактичні заходи і систему необхідно повернути в робочий стан. У цьому режимі можливий ризик негативного впливу на рослини.

 

Навіщо вносять пероксид водню?

Пероксид водню, як і гіпохлорит натрію, є сильними окислювачем і дезинфікуючим засобом. Активно роз'їдає живі тканини та організми. Застосовується для очищення системи крапельного зрошення від біологічних забруднень, сприяючи ефективному очищенню.

При промиванні системи відбувається насичення води киснем, що покращує розвиток кореневої зони рослини. Сприяє осаду заліза та марганцю у воді. Використовується як для регулярного внесення, знижує розвиток біологічних забруднень, такі для екстреної реанімації системи.

Внесення перекису здійснюється частинами, починаючи від голови системи і до останньої клітини.

Також як і для гіпохлориту існує 3 базові методи внесення, з різними концентраціями, за винятком того, що ніякого негативного впливу на рослину немає.

За якого джерела води необхідно вносити пероксид?

Будь-яке відкрите джерело води вимагатиме роботи з промивання від біологічного забруднення. Особливо уважно потрібно ставитися до промивання системи, для водозаборів з накопичувачів, у які вода надходить з відкритих джерел – річок, озер, ставків, каналів. Для споживачів із системи подачі каналами, чим далі від початку магістрального каналу знаходиться точка водозабору, тим більша ймовірність промивання системи. Для водозаборів з озер, ставків слід розглядати варіант промивання системи на постійній основі, теж стосується і накопичувачів із зарибленням. Вода із свердловин через накопичувач також вимагатиме промивання, але більш ймовірно, що періодичної, якщо в накопичувачі немає риби, у воді відсутня залізо та магній.

У чому відмінності гіпохлориду від пероксиду?

Гіпохлорит та пероксид схожі за способом дії, обидві речовини є сильними окислювачами та дезінфекторами. Застосовуються для чищення системи крапельного зрошення від біологічних забруднень. Для обох речовин необхідні засоби індивідуального захисту з дотриманням усіх заходів для класу небезпеки.

Гіпохлорит має довшу дію, для його максимальної ефективності необхідно триваліший вплив на систему. На всю систему може вноситись з голови, з урахуванням часу руху води до точки.

Пероксид водню через свою нестабільність, активний стан якого має більш короткий проміжок впливу, для досягнення найбільшої ефективності потрібно збільшувати концентрацію внесення, з перенесенням точок внесення найближче до зон промивки.

Гіпохлорит, як і пероксид, можна вносити через інжектор, бустерний насос, згідно витрати системи та концентрації до нього.

Що буде після промивання системи від біологічного забруднення?

Після ефективного промивання системи зникає біологічне забруднення, що не затримує механічні домішки, які спокійно залишають систему через емітер. Відбувається розблокування емітерів, відновлення водовиливу, нормалізація витрати за блоками та системою, отримання необхідної поливної норми, гарантований урожай.

Для досягнення необхідного ефекту знадобиться серія промивок, якщо промивки від біології не були регулярними до цього.

Промивання дренажних кранів та закінчень крапельних ліній залишається невід'ємною частиною правильної та функціональної експлуатації системи зрошення.

2022-10-11 10:50:26 2145

Залишити заявку

Введіть своє ім'я та номер телефону. Наш фахівець зв'яжеться з вами і відповість на всі ваші запитання.
Заповнюючи дану форму, я даю згоду на обробку персональних даних