Засмічення систем крапельного зрошення - чому це відбувається?

Засмічення систем крапельного зрошення в процесі експлуатації неминуче. Спробуємо розібратися, чому це відбувається, які чинники впливають на забруднення і що слід враховувати і робити для запобігання засміченню.

Вода надходить до системи через фільтр, який забезпечує її фільтрацію до рівня, достатнього для нормальної роботи. Зазвичай рівень фільтрації поливної води становить 130 мікрон [0,13мм], що цілком достатньо для забезпечення працездатності крапельних ліній. Частинки, які фільтр пропускає, розміром менше 130 мікрон і не можуть зашкодити системі, за умови, що в системі є постійний рух рідини і немає додаткових забруднюючих факторів. Частинки сміття рухаються далі в потоці, коагулюючи між собою і набувають розміри, більші необхідного значення ступеня фільтрації.

Процес коагуляції відбувається навколо біологічних елементів або через внесення неякісних складових елементів живлення, які мають липку структуру. Механічне сміття прилипає до них, утворюючи з'єднання, достатні для блокування крапельниць. Біологічні забруднення можуть осідати на нижніх стінках трубопроводів і крапельних ліній, в клапанах, гідротрубках і лабіринтах емітерів. За рахунок високої турбулізації потоку, завихрень, що утворюються біля виступів лабіринту, відбувається прилипання біологічних забруднень до стінок емітера, де згодом на утворену біологічну плівку будуть налипати механічні частинки, тим самим блокуючи прохід.

Ще одним фактором забруднення системи є суспензія, що міститься в поливній воді. Глина та мул мають розміри частинок від 1 до 5-10 мікрон, які з легкістю проходять через фільтр і без перешкод потрапляють в систему. Поки є рух води, ці частинки не становлять небезпеки, вони виходять із системи через крапельниці, не засмічуючи їх. Після того, як рух води припиняється, вода переходить в статичний стан - починається процес випадання в осад більш важких частинок. Висока температура навколишнього середовища, прямі сонячні промені, що нагрівають крапельні трубки до температури вище 600С в поєднанні із залишками води роблять цей процес дуже інтенсивним. Так відбувається після кожного поливу або перемикання. Частинки мулу і глини утворюють мулистий наліт в нижній частині крапельної трубки і трубопроводів, який швидко накопичується. Коли полив запускають, частини цього осаду, з розмірами, що перевищують 300-500 мікрон, зриває потоком води і вони рухаються далі по системі, потрапляють в емітери і блокують їх.

Добрива, які вносяться, високий вміст металів і карбонатів у воді теж можуть випадати в осад і забруднювати систему. Неякісне або не до кінця розчинене добриво, без належної фільтрації перед попаданням в магістраль, збільшує ризик блокування системи. До того ж ефекту може призвести неправильне поєднання добрив, що вносяться послідовно або бакова суміш, де при реакції компонентів між собою, в трубопроводах і крапельних лініях може утворитися осад.

Таким чином, все сміття, що накопичується, необхідно регулярно видаляти з системи, забезпечуючи тим самим довгострокові комфортні умови роботи. Більшість відкладень можуть бути видалені з трубопроводу або поливних ліній сильним напором води. Забруднення скупчуються в кінцевих точках системи, якщо до цього не потрапили в крапельниці. Якщо довго не промивати систему зрошення, то кількість накопичених забруднень починає швидко збільшуватися, що призводить до частих блокувань крапельних ліній. Регулярна механічна промивка здатна гарантувати збереження системи зрошення на 75-85% на весь термін експлуатації. Промивання кислотами дозволяє додати ще 20-10% до терміну ефективної експлуатації системи зрошення і тільки 5% припадає на механічні пошкодження, які виведуть систему зрошення з експлуатації повністю.

Основним фактором при визначенні періодичності промивання є поточний стан і якість води, що подається. Він залежить від багатьох складових, включаючи пору року, стан джерела води з процесами в ньому, температуру навколишнього середовища й сонячну активність на даний період. Під час цвітіння водоростей у водоймі періодичність промивання різко зростає, так само, як і при поливі зі свердловини в літній період. Періодичність промивки крапельних ліній і трубопроводів може варіюватися від 30-40 днів, до 24-12 годин між циклами промивання.

2021-06-23 06:16:03 2344

Залишити заявку

Введіть своє ім'я та номер телефону. Наш фахівець зв'яжеться з вами і відповість на всі ваші запитання.
Заповнюючи дану форму, я даю згоду на обробку персональних даних